Army Institute of Technology
Permanently Affiliated to Savitribai Phule Pune University, NBA, NAAC with 'A' Grade Accredited
  • Administrative Staff

Staff List (As on Mar 2022)

SrNo Name of Staff Designation
1 Col MK Prasad (Retd) Joint Director
2 Mr. Manoj Suryakant Khaladkar Training & Placement Officer
3 Mr. Vaibhav Vyankatesh Khare Registrar
4 Mr. Vishal Deepak Pardeshi Physical Director
5 Mr. Brundaban Pradhan Office Superintendent
6 Dr (Mrs) Urmila Lalbahadur Jagtap Librarian
7 Mr. Qazi Imdad Ali Accountant
8 Mr. Satya Pal Singh Telephone Operator
9 Mr. Devendra Vasudeo More Programmer
10 Mrs. Leena Joshua Reddy PA to Director
11 Mrs. Nasim Asif Mulla Senior Clerk
12 Mr. Sanjay Sakharam Parbate Senior Clerk
13 Mr. Prasad Uttam Desai Senior Clerk
14 Mr. Trimbak Shripad Diwakar Senior Clerk
15 Mrs. Maya Gopakumar Project Engineer
16 Mrs. Jaicy S Chacko Junior Clerk
17 Mr. Rahul Prakash Deokar Junior Clerk
18 Mrs. Manisha Sandeep Taru Junior Clerk
19 Mrs. Siby George Junior Clerk
20 Mrs. Archana Ravindra Desai Junior Clerk
21 Ms. Aditi Jitendra Dalvi Junior Clerk
22 Mr. Vijayprakash Hanumant Kamble Assistant Store Keeper
23 Mr. Viresh Rameshlal Pardeshi Assistant Store Keeper
24 Mr. Vinod Virsang Shetkar Library Assistant
25 Mr. Sagar Pandurang Kavare Library Assistant
26 Mr. Vijay Mahadeo Dubale Driver Cum Personal Assistant
27 Mr. Nitin Arjunrao Kothari Driver Cum Personal Assistant
28 Mr. Sudhir Chandar Adak Driver
29 Mr. Kisan Manik Bamdale Driver
30 Mr. Manmohan Singh Mehra Driver
31 Mr. Kdasu Knarayana Jalnila Driver
32 Mr. Amol Ramaji Dalavi Nursing Assistant
33 Mr. Rabi Narayana Mahapatra I/C Maintenance
34 Mr. Sattar Rasul Shaikh Arboriculture & Maint Asst
35 Mr. Vinod Baburao Kale Carpenter-cum- GlassFiter-Cum Painter
36 Mr. Baban Abaji Chaware Plumber
37 Mr. Dilip Mahipati Shinde Maint Attendant
38 Mr. Arvind Sagaramappa Dongre Library Attendant
39 Mr. Abdulhamid Imamkhan Devadi Peon
40 Mr. C Nagaraja Reddy Lab Attendant
41 Mr. Shahaji Kashinath Ranmare Lab Attendant
42 Mr. Manoj Shivlal Pardeshi Machine Attendant
43 Mr. Sachin Baburao Ghag Library Attendant
44 Mr. Rajendra Baban Chavan Peon
45 Mr. Santosh Nivrutti Kedari Peon
46 Mr. Amol Gopal Dolas Peon
47 Mr. Subhash Raghunath Yadav Attd Cum Fatigue Man
48 Mr. Avinash Shantaram Bhosale Attd Cum Fatigue Man
49 Mr. Avinash Ramchandra Rithe Attd Cum Fatigue Man
50 Mr. Dhaku Sitaram Sawant Peon
51 Mr. Dilip Kumar Singh Peon
52 Mr. Arvind Rangrao Babar Attd Cum Fatigue Man
53 Ms. Shobha Anand Doiphode Peon
54 Mr. Unnikrishnan Nair Hostel Peon / Maint Attd
55 Mr. Namdev Ramchandra Chavan Hostel Peon / Maint Attd
56 Mr. K Sekhara Pillai Warden Boys Hostel
57 Mr BK Shinde Warden Boys Hostel
58 Mrs. Kiran Khosla Warden Girls Hostel
59 Mr. Kanifnath Bhagwan Adhav Warden Boys Hostel
60 Mr. Sujit Kumar Roy Estate Supervisor
61 Mr. Vadiraj Krishnarao Chanageri Store Supervisor
62 Mr. Dhanjee Singh Yadav Supervisor Boys Hostel
63 Mr. R S Talikoti Asst Warden, Boys Hostel
64 Mr. Sanjay Sarkar Asst Warden, Boys Hostel
65 Mr. Manoj Kumar Maint Supervisor (Central Stores)
66 Mrs. Maya Subhash Shirsat Hostel Attendant (Girls Hostel)
67 Mrs. Sadhana Rajaram Band Hostel Attendant (Girls Hostel)
68 Mrs. Mamta Mohan Palande Hostel Attendant (Girls Hostel)
69 Ms. Shubhangi Paraji Bharamal Hostel Attendant (Girls Hostel)
70 Mr. Ganesh Sargade Hostel Attendant (Boys Hostel)
71 Mr. Nilesh Sawant Hostel Attendant (Boys Hostel)
72 Mr. Satish Jagtap Hostel Attendant (Boys Hostel)
73 Mr. Madan Naik Hostel Attendant (Boys Hostel)