Army Institute of Technology
Permanently Affiliated to Savitribai Phule Pune University, NBA Accreditation(All UG Programs),NAAC Accredited
  • About Department
  • HOD's Desk
  • Faculty & Staff
  • Student Roll
  • Timetable
  • Exam Schedule
  • Result
  • Activities
  • Achievements/ Messages
  • Syllabus
  • Research & Development
  • Projects
  • Technical E-Magazine
  • Industry Institute Interaction
  • AAC and Dept Meeting Minutes
  • Placement Record
  • Laboratories

About Department

Degrees Offered : BE(Electronics & Telecommunication)

Duration : 4 years

Intake : 120 seats

Vision

To become "Internationally Recognized" center of excellence providing electronics & telecommunication engineering education & research facilities to the wards of defence personnel.

Mission

M1.Provide state-of-art facility, modern infrastructure and learning environment to the students and faculty in the department to meet growing challenges of electronics & allied industry.

M2.Equip students with fundamental knowledge & practical skills in electronics, communication & allied areas to excel in professional career & lifelong learning.

M3.Foster research and innovation in electronics & telecommunication engineering by collaborating with industry and R&D organizations.

M4.Develop intellectuals, entrepreneurs and technology leaders committed to contribute to the development of society and welfare of humanity.

The Program Educational Objectives (PEOs)

PEO1. To prepare students to excel in technical and professional career with a solid foundation of electronics & telecommunication engineering.

PEO2. To equip students with core competency to solve real life engineering problems, design and develop innovative products and solutions.

PEO3. To develop students to become successful team member or team leader who can exhibit professional ethics and integrity in their work.

PEO4. To equip students with modern tools, communication skills, entrepreneurial abilities & lifelong learning in order to address societal challenges.

Program Outcomes (POs)

  1. Engineering knowledge: Apply the knowledge of mathematics, science, engineering fundamentals, and an engineering specialization to the solution of complex engineering problems.
  2. Problem analysis: Identify, formulate, review research literature, and analyze complex engineering problems reaching substantiated conclusions using first principles of mathematics, natural sciences, and engineering sciences.
  3. Design/development of solutions: Design solutions for complex engineering problems and design system components or processes that meet the specified needs with appropriate consideration for the public health and safety, and the cultural, societal, and environmental considerations.
  4. Conduct investigations of complex problems: Use research-based knowledge and research methods including design of experiments, analysis and interpretation of data, and synthesis of the information to provide valid conclusions.
  5. Modern tool usage: Create, select, and apply appropriate techniques, resources, and modern engineering and IT tools including prediction and modeling to complex engineering activities with an understanding of the limitations.
  6. The engineer and society: Apply reasoning informed by the contextual knowledge to assess societal, health, safety, legal and cultural issues and the consequent responsibilities relevant to the professional engineering practice.
  7. Environment and sustainability: Understand the impact of the professional engineering solutions in societal and environmental contexts, and demonstrate the knowledge of, and need for sustainable development.
  8. Ethics: Apply ethical principles and commit to professional ethics and responsibilities and norms of the engineering practice.
  9. Individual and team work: Function effectively as an individual, and as a member or leader in diverse teams, and in multidisciplinary settings.
  10. Communication: Communicate effectively on complex engineering activities with the engineering community and with society at large, such as, being able to comprehend and write effective reports and design documentation, make effective presentations, and give and receive clear instructions.
  11. Project management and finance: Demonstrate knowledge and understanding of the engineering and management principles and apply these to one's own work, as a member and leader in a team, to manage projects and in multidisciplinary environments.
  12. Life-long learning: Recognize the need for, and have the preparation and ability to engage in independent and life-long learning in the broadest context of technological change.

Program Specific Outcomes (PSO's)

  1. Graduate will be able to apply the knowledge of semiconductor technology, software & hardware tools, signal processing, embedded and telecommunication to arrive at solutions to real world problems.
  2. Graduate will be able to work in the areas involving Industry 4.0 technologies such as robotics, Internet of Things, cyber-physical systems etc.

Salient Features

  1. Quality Intake
  2. Experienced & Dedicated Faculty and Staff
  3. Good Infrastructure & Environment
  4. Excellent Academic Results
  5. Excellent Placements
  6. Better Industry-Institute Interaction
  7. Steadily increasing research output by way of publications, patents.

Infrastructure

  1. Modernized & Well-equipped laboratories
  2. Smart Classrooms with modern teaching aids like LCD, internet connectivity
  3. Faculty rooms with computing & internet facility with Intercom
  4. Computing facilities with internet and LAN and modern software

Achievements

  1. NBA Accreditation
  2. MOU's with industries
  3. Publication of Patents, Papers and Books by faculty
  4. Ten doctoral faculty members and six pursuing PhD
  5. Awards won by students in various Extra and Co-curricular activities
  6. MODROB grants
  7. Funded R&D projects

Laboratories and Software

The department is equipped with state of art, ultra-modern and sophisticated labs. The laboratories cater to the requirements of curriculum and beyond the curriculum learning. The modern test and measuring instruments are available in the labs along with training kits. There are 130 computers connected in LAN. The internet connectivity is provided in all classrooms and labs through LAN and Wi-Fi. There are number of softwares like Matlab, Labview, Xilinx, Multisim, Microwind etc. to cater to simulation and design automation needs.

The department has following laboratories:

  1. Basic Electronics Lab
  2. Digital & Microprocessor Lab
  3. Power Electronics & Network Lines Lab
  4. Programming Lab
  5. Computer Systems Lab
  6. VLSI & Embedded System Lab
  7. Communication Lab
  8. PCB Lab
  9. Robotics & Project Lab
  10. Advanced Communication Lab
  11. Basic Electrical Lab

Software

  1. MATLAB Base module R2014a with Toolboxes
       Signal Processing Toolbox
       Communication Toolbox
       Image Processing Toolbox
       DSP systems Toolbox
       SIMULINK
       SIMSCAPE
  2. Xilinx Make ISE series US-ISE-FND(VER 9.1)
  3. Microwind Software 3.5
  4. Triton IDE Dongle based for ARM7
  5. LABVIEW
  6. MULTISIM
  7. Kaspersky Antivirus

Student Centered Activities

  • Workshops, seminars, guest lectures and value added courses are organized
  • Students are encouraged to take up projects from second year itself.
  • IETE Student chapter
  • Industrial Visits are arranged for students.
  • Student Internships

Result and Placement

  • Consistently good results
  • In terms of placement, E&Tc students have a wide scope of opportunities in various companies like Microsoft, Robert Bosch, Continental, HFCL, TCS, ZS Associates, Quantiphi, Barclays, HSBC Technologies, TATA Consultancy Services, etc.

MOUs

  • 3DPLM

HOD's Desk

The Department of Electronics & Telecommunication Engineering in AIT strives hard to provide a very good learning experience to its students. The strength of the department has been and continues to be excellence in teaching and we are slowly progressing in research and development activities as well. The department has developed the state-of-art infrastructure, well equipped laboratories, departmental library, classrooms with modern teaching aids. These facilities create conducive environment for teaching-learning process, and act as catalyst for quality technical education.

The faculty of the department is well qualified, and motivated with a strong commitment to teaching and research. The faculty continuously upgrades themselves to keep pace with rapidly changing technology.

The good efforts our faculty and students are always reflected in the university results. The department is able to have university rank holders almost every year.

We provide our students with several value added courses to augment various panorama of their career. Students are also encouraged to undergo supervised practical training in different industries so as to get hands-on experience and become employable technocrats. Our department endeavors to provide best professional opportunities to our students and look forward to their bright future. We, as a team resolve to take the department to heights of success and glory and prepare for the forthcoming challenges. Thus, we are confident that our students will emerge as assets not only to this institution and to the organization they belong, but also to the country at large.

Our alumni occupy high positions in industry and army, in India and abroad. Their accomplishments have been outstanding and reflect on the quality training imparted at the undergraduate level. The excellent performance of our alumni has enabled the department to maintain its strong reputation.

Faculty & Staff

Faculty

# Name of Staff Designation Email ID Qualification & Specialization
1 Dr B P Patil Professor & Principal principal@aitpune.edu.in Ph.D, Wireless Communication
2 Dr G R Patil Professor & HOD hodetc@aitpune.edu.in,
grpatil@aitpune.edu.in
ME (Electronics), PhD Electronics
3 Dr P B Karandikar Associate Professor pkarandikar@aitpune.edu.in ME(Control System),PhD (Electrical)
4 Dr Shraddha Oza Associate Professor sdoza@ aitpune.edu.in ME (Electronics), PhD
5 Dr Renuka Bhandari Associate Professor rbhandari@aitpune.edu.in ME (Digital Comm), PhD
6 Dr Sushma Patil Associate Professor swadar@aitpune.edu.in ME (Electronics), PhD
7 Dr Rajashree Suryawanshi Associate Professor rsuryavanshi@aitpune.edu.in ME, PhD
8 Mr J B Jawale Assistant Professor jjawale@aitpune.edu.in ME (Electronics)
9 Mr Vijay Kumar Karra Assistant Professor vkarra@aitpune.edu.in ME (Electronics)
10 Dr Avinash Patil Assistant Professor apatil@aitpune.edu.in ME (Electroncis-VLSI), PhD
11 Dr Preeti Warrier Assistant Professor pwarrier@aitpune.edu.in M.Tech (Power Electronics), PhD
12 Mr Girish Kapse Assistant Professor gkapse@aitpune.edu.in M.Tech (Electronics)
13 Dr Shilpa Pawar Assistant Professor spawar@aitpune.edu.in ME (E&TC)
14 Mrs Snehal Marathe Assistant Professor smarathe@aitpune.edu.in ME (Electroncis-VLSI)
15 Ms Dhanashree Patil Assistant Professor dhanashreepatil@aitpune.edu.in ME (Digital Electronics)
16 Ms Pragati Rana Assistant Professor pragatirana@aitpune.edu.in M.Tech (Signal Processing)
17 Dr Sandeep Sakhahari Bidwai Assistant Professor sandeepbidwai@aitpune.edu.in ME (Wireless Communication), PhD
18 Ms Mahima Jain Assistant Professor mahimajain@aitpune.edu.in ME (Digital Tech & Instrumentation)
19 Mr Ashish Dudhale Assistant Professor ashishdudhale@aitpune.edu.in M.Tech (Embedded Systems)
20 Mr Sukumar Chougule Assistant Professor sukumarchougule@aitpune.edu.in M.E Electronics (Digital Systems)
21 Ms Ashwini Kale Assistant Professor ashwinikale@aitpune.edu.in M.Tech(Electronics) Signal & Image Processing
22 Ms Supriya Kalamkar Assistant Professor supriyakalamkar@aitpune.edu.in M.Tech(Electronics & Communication)
23 Ms Komal Gill Assistant Professor komalgill@aitpune.edu.in M.Tech(Nanoscience & Technology)
24 Ms Pranita Tambe Assistant Professor pranitatambe@aitpune.edu.in M.Tech(VLSI & Embedded System)

Technical Staff

# Name of Staff Designation Email ID Qualification
1 Mrs Rajashree Challamarad Computer Programmer rajashreesc@aitpune.edu.in B.E(E&TC)
2 Mrs Sujata Kadam Technical Assistant skadam@aitpune.edu.in Diploma in E&TC
3 Mr Ashok Katole Technical Assistant akatole@aitpune.edu.in Diploma in E&TC
4 Mr Nitesh Sukhadeve Lab. Assistant nsukhadeve@aitpune.edu.in Diploma in E&TC
5 Ms Mohini Shendge Lab. Assistant mohinis@aitpune.edu.in Diploma in E&TC
6 Ms Vidya Jadhav Lab. Assistant vidyajadhav@aitpune.edu.in DETE, ADCSSA
7 Mr Pravin Sangle Lab. Assistant pravinsangle@aitpune.edu.in BE(E&TC)
8 Mrs Deepali Apraj Lab. Assistant deepaliapraj@aitpune.edu.in Diploma in Electronics
9 Ms Paurnima Patil Lab. Assistant paurnimapatil@aitpune.edu.in Diploma in E&TC
10 Ms Bhagyashri Pawar Lab. Assistant bhagyashripawar@aitpune.edu.in BE (E&TC)
11 Ms Namrata Pawshe Lab. Assistant namratapawshe@aitpune.edu.in BE (Computer)
12 Mr Bhikaji Gadekar Tech. Assistant bhikajigadekar@aitpune.edu.in Diploma in E&TC

Faculty Summary (Academic Year wise)

Students Roll : AY 2023-24


Roll No Name of the Student
1201 ABHI SIROHI
1202 ABHISHEK KUMAR
1203 ADHIRAJ
1204 ADITYA SHARMA
1205 ANIKET KUMAR
1206 ANUJ KUMAR SINGH
1207 AOURABINDO ROUT
1208 ARSHIA THAKUR GARG
1209 ASHISH KUMAR DAS
1210 ASHUTOSH SENAPATI
1211 AYUSH PANDEY
1212 BELLANA AKASH
1213 BONDA NIHARIKA
1214 DEEPAK SINGH TOMAR
1215 DEEPANSHU
1216 GAURAV SINGH
1217 GAURAV NAINWAL
1218 HARSH DNYANESHWAR SABLE
1219 HARSHVARDHAN KACHARE
1220 J VIGNESH PANDI
1221 KARRI ABHILASH
1222 KARTHIK A G
1223 KUNAL SINGH
1224 LALIT CHAUHAN
1225 MAYANK TYAGI
1226 MAYUR RISHI
1227 MEHER MEET SINGH
1228 MOHIT SHARMA
1229 NEPAL SINGH
1230 NIDHI KUMARI
1231 NIKHIL
1232 NITIN KUMAR
1233 PRAFULL KUMAR
1234 PRASHANT KUMAR
1235 PRINCE CHAUDHARY
1236 PRINCE YADAV
1237 PUNIT KUMAR
1238 PYLA LOKESH
1239 RAHUL
1240 RINKU YADAV
1241 RITEK RAJ
1242 RITIKA SINGH
1243 ROHIN RAJ
1244 ROHIT KUMAR
1245 ROHIT SINGH
1246 SAGAR SHARMA
1247 SAHIL TIWARI
1248 SAYAN CHAKRABORTY
1249 SHAIK HASEENA
1250 SHAIKH NAUSHAD
1251 SONAL MISHRA
1252 SOUMYADEEP GUPTA
1253 SUBRAT KUMAR BEHERA
1254 SUMIT KUMAR NATH
1255 TANISHA SHARMA
1256 TARUN CHAUHAN
1257 TARUN KUMAR BASERA
1258 TUSHAR CHIB
1259 VARSHA PHULERA
1260 VISHAL CHHABARWAL
1261 YOGESH NEHRA
1262 SAHIL PRAVIN GHORPADE 
1263 ANKIT SINGH TOMAR
1264 RATAN SINGH
1265 ASHISH ROUT
Roll No Name of the Student
5201 ABHISEKH YADAV
5202 ADITYA PRATAP SINGH
5203 ADITYA RATHORE
5204 ALOK KUMAR POONIA
5205 AMAN CHOUDHARY
5206 AMAN SINGH
5207 AMIT KUMAR
5208 ANKIT PRASAD
5209 ANKIT YADAV
5210 ANKIT JOSHI
5211 ANKIT KUMAR
5212 ANKUSH SHARMA
5213 ANURAG SINGH
5214 ARJUN GULATI
5215 ARYAN SINGH
5216 ASHI SINGH
5217 ATHARV ANAND
5218 AYUSH YADAV
5219 BHUPENDRA
5220 BIRENDER BASAT
5221 CHINTHAM JAI VARDHAN REDDY
5222 DADE PUNIT KUMAR REDDY
5223 DEEPAK
5224 DEVKARAN
5225 DHARJINDER SINGH
5226 HARENDER SINGH DHANKAR
5227 HARSH NAYAN
5228 JEEWAN SINGH BHANDARI
5229 KOLLI GOBARDAN DURGA REDDY
5230 KRISHAN KUMAR
5231 MANISH KUMAR
5232 MANISH YADAV
5233 MANISH NAGARKOTI
5234 MITESH MAITY
5235 MOHIT CHOUDHARY
5236 MOHIT KARALE
5237 NIKHIL DHARIWAL
5238 NIKITA
5239 NIRMAT SINGH
5240 NITIN JAKHAL
5241 PRATEEK CHAUHAN
5242 PRINCE
5243 REDDYVARI ASHRITHA REDDY
5244 RITIK KUMAR
5245 ROHIT
5246 ROHIT KUMAR
5247 ROHIT PARIHAR
5248 ROHIT KUMAR
5249 ROHIT YADAV
5250 SAURABH KUMAR
5251 SHIVAM SINGH TOMAR
5252 SHIVRAJ KONDEKAR
5253 SOBHIT RAGHAV
5254 SUARAV KUMAR SINGH
5255 SURAJ KUMAR JHA
5256 SWASTIK SINHA
5257 UNNATI SINGH
5258 YASH PATHAK
5259 YASHARTH
5260       NEHA SHARMA 
5261       SHIVAM GAIKWAD 
5262 AKSHAT SHANKHDHAR
5263 CHANDRA SHEKHAR
Roll No Name of the Student
1301 A AJAY KUMAR REDDY
1302 A AJAY PRAVEEN
1303 A PAWAN KISHORE
1304 ABHISHEK CHAND
1305 ABHISHEK KUMAR SHARMA
1306 ADITYA KUMAR
1307 AKRATI SINGH
1308 ALLEN SABU
1309 AMAN VERMA
1310 AMAN KUMAR
1311 AMRENDRA PRATAP YADAV
1312 AMRIT LAKHLAN
1313 ANKANA SARDAR
1314 ANMOL SINGH
1315 ANURAG KUMAR TIWARI
1316 ARMAN MAAN
1317 ATUL KUMAR
1318 AYUSH KUMAR
1319 BHAWANA DANU
1320 BIKRAM SINGH ADHIKARI
1321 DEEPAK KUMAR
1322 GAURAV KUMAR
1323 HARSH SINGH
1324 HARSIT KUMAR
1325 HEMANT SINGH
1326 HIMANSHU UMRAO
1327 HRISHIKESH R
1328 KAVIARASAN R
1329 KULDEEP SINGH
1330 KULDEEP SINGH YADAV
1331 KUMOD KUMAR
1332 LOHITHA VAISHNAVI PADAKANDLA
1333 MANAS YADAV
1334 MAYANK DIMRI
1335 NAGENDER SINGH SHEKHAWAT
1336 NISHA YADAV
1337 NISHANT KUMAR
1338 NITIN JHAJHARIA
1339 PADI ARAVIND KUMAR
1340 PALAK SINGH
1341 PIYUSH KUMAR
1342 PORUMAMILLA SANTHOSH
1343 RAHUL SINGH
1344 RAKESH
1345 RAKESH KUMAR PRADHAN
1346 REEMA SINGH
1347 RISHABH GUPTA
1348 RITIK KUMAR
1349 RIYA
1350 ROYAL HUSSAIN
1351 RUDRANATH
1352 SANJIT KUMAR
1353 SANTRAM SINGH
1354 SHANTANU
1355 SHAURYA VARDHAN SINGH
1356 SHIVAM SINGH
1357 SHRISTY THAKUR
1358 UMANG SINGH
1359 VAIBHAV SINGH
1360 VANDANA KANDPAL
Roll No Name of the Student
5301 ABHAY KATOCH
5302 ABHIK BISWAS
5303 ABHINAV KUMAR
5304 ABHISHEKH
5305 ADARSH KUMAR
5306 ADITYA JOSHI
5307 AKHILESH GUPTA
5308 AMAN KUMAR
5309 ANCHAL KUMARI
5310 ANIKET PANDEY
5311 ANISH
5312 ANKIT KUMAR
5313 ANKIT KUMAR RANJAN
5314 ANURAG PRATAP SINGH
5315 AVINASH
5316 AYUSH OJHA
5317 BASANT KUMAR
5318 BHARAT CHOUDHARY
5319 BIRENDRA MOHAPATRA
5320 CHAYAN CHAKRABORTY
5321 DEEPAK KUMAR
5322 DEVANSHU CHAUHAN
5323 FENSE N RAJU
5324 G V SAI SISINDRA REDDY
5325 GARIMA SINGH
5326 GUDIA RANI
5327 HARSH KUMAR
5328 JATIN YADAV
5329 JITESH KUMAR RAGHAV
5330 JYOTI YADAV
5331 KANHAYA PANDEY
5332 KARAN BIR SINGH
5333 KARAN DABAS
5334 KIRTI SAHU
5335 KUMARI LADLI
5336 NIKITA KUMARI
5337 OM PRAKASH SINGH
5338 P DHINAKARAN
5339 PADALA SURAJ
5340 PRASHANT PATEL
5341 PRAVEENKUMAR S
5342 RAHUL CHOUDHARY
5343 RAVINDER
5344 ROHIT KUMAR SINGH
5345 S B ABRISH AADITYA
5346 SADY SAI KIRAN REDDY
5347 SAGUN CHAUHAN
5348 SHASHANK KUMAR
5349 SHIVAM KUMAR
5350 SHUBHAM KUMAR TIWARI
5351 SOURABH KUMAR
5352 SOURAV NATH
5353 SUJEET KUMAR GUPTA
5354 SURAJ KUMAR JHA
5355 TARUN SINGH
5356 TUSHAR SHARMA
5357 VIKAS SARAN
5358 VIKASH KUMAR
Roll No Name of the Student
1401 ABHIJEET BAHUGUNA
1402 ABHINAV KUMAR
1403 ABHISHEK CHOUDHARY
1404 AMAN KUMAR
1405 AMAN SWARNAKAR
1406 AMITA SINGH
1407 ANIKET SINGH
1408 ANIRBAN NANDY
1409 ARAJEET PANDEY
1410 ASHISH KUMAR MISHRA
1411 ASHWANI RAUTELA
1412 AVINASH KUMAR
1413 AZAD RATHORE
1414 BEAUTY KUMARI
1415 DATTI NAVEEN
1416 DEEPAK KUMAR
1417 DEEPANSHU YADAV
1418 HARSHVARDHAN
1419 HEMANK SINGH
1420 KAMAKSHI DIXIT
1421 KAPIL KHARITA
1422 KOMAL MISHRA
1423 LAKSHYADEEP PATEL
1424 NAVEEN KUMAR
1425 NEHA CHOUDHARY
1426 NIKHITA PAL
1427 NITISH RATHI
1428 PANKAJ DOODHWAL
1429 PANKAJ KUMAR
1430 PANKAJ KUMAR YADAV
1431 PRAKASH PRASAD
1432 PRAKASH KUMAR DUBEY
1433 PRATEEK SIKARWAR
1434 PRINCE KUMAR
1435 RAKESH KUMAR DUDHAWAL
1436 RITIK KUMAR
1437 RONAK SHARMA
1438 SACHIN
1439 SACHIN KUMAR
1440 SALONI KUMARI
1441 SANMENDER
1442 SAURAV
1443 SHAHIL
1444 SHANTANU KUMAR KAR
1445 SHAURYA SINGH
1446 SHIVRAJ SINGH
1447 SOURAV RATURI
1448 SRIDAYAL YADAV
1449 SUVAJIT GHOSH
1450 SWAPNENDU CHAKRABARTI
1451 VIKAS PUNIYA
1452 VIKRANT KUMAR
1453 VINAY SINGH
1454 VINITA
1455 VISHAL SINGH
1456 VIVEK KUMAR
1457 VIVEK RAJ
1458 VIVEK KUMAR SINGH
1459 YUGANDHAR PATIL
1460 ROHIT DAGAR
Roll No Name of the Student
5401 AAYUSH RANJAN
5402 AAYUSH SINGH RATHORE
5403 ABHAY MISHRA
5404 ABHINAW GUPTA
5405 ABHISHEK SHUKLA
5406 ABHISHEK KUMAR
5407 AKHIL DESHWAL
5408 AMANDEEP KUMAR
5409 AMIT KUMAR YADAV
5410 AMRUTA ASHOK PATIL
5411 ANKIT KUMAR
5412 ARCHIT
5413 ATUL YADAV
5414 AYUSH SINGH
5415 DEEPAK KUMAR
5416 DEVENDER SINGH
5417 DHIRAJ KUMAR SINGH
5418 DIKSHA DESWAL
5419 DIVYANGANA SINGH
5420 GAJENDER SINGH
5421 GIRIDHAR SUJAI
5422 HAREESH SHARMA
5423 HIMANSHU SINGH
5424 JATIN KUMAR BHATT
5425 JYOTIRADITYA MISHRA
5426 KHILADI SINGH
5427 MAYANK KUMAR MISHRA
5428 NITIN SHEKHAWAT
5429 PAIDI AJAY
5430 PITTA SAI KIRAN
5431 PRABHASH KUMAR
5432 PRIYANKA VIJAY NIKAM
5433 RAHUL MANHAS
5434 RAJAN YADAV
5435 RITESH KUMAR
5436 ROHIT YADAV
5437 ROUSHAN KUMAR
5438 SAMIK CHOUDHURY
5439 SANDEEP KUMAR MISHRA
5440 SANIKA NITIN PATNE
5441 SAURABH RAWAT
5442 SAURABH SINGH BISHT
5443 SEEPANA VIJAY VARDHAN
5444 SHEKHAR SINGH
5445 SHIVAM GUPTA
5446 SHIVAM MALIK
5447 SUDHANSHU TOMAR
5448 SUMIT KUMAR
5449 SUMIT MOHAN PAWAR
5450 SUNIL KUMAR
5451 TEJASWINI SHRIDHAR DESHPANDE
5452 UPPALA DEVARAJ
5453 VAIBHAV YADAV
5454 VIBHAV TRIPATHI
5455 VIKAS TRIPATHI
5456 VIKRAM PRATAP SINGH
5457 VINAY UPPADA
5458 VISHNU SINGH
5459 VIVEK KUMAR
5460 YOGENDRA SINGH

Result

Result Analysis


Classwise

Percentwise


AIT Topper List

SE E&TC (23-24 Sem I)

Rank Name of the Student SGPA
I Anurag Singh 10
II Yasharth
Atharv Anand
9.41
III Ankit Prasad 9.23

TE E&TC (23-24 Sem I)

Rank Name of the Student SGPA
I Shashank Kumar 9.62
II Tushar Sharma
Anurag Kumar Tiwari
9.52
III Aman Verma 9.24

BE E&TC (23-24 Sem I)

Rank Name of the Student CGPA
I BEAUTY KUMARI 9.70
II RITIK KUMAR
SANIKA NITIN PATNE
9.40
III VIKAS PUNIYA 9.25

Activities

Staff Activities

Workshops/ Seminars/Guest Lectures Attended

Student Activities

Co-Curricular & Extracurricular
Value Added Courses

Workshops/ Seminars/Guest Lectures: Organized

Achievements/ Messages

“Best Technical Staff Award" to Mr. Pravin Sangle AY: 2022-23

Mr. Ashok Katole, Technical Assistant, ETC Dept has been awarded : The GoC in C, South Command Commendation card on the occasion of Army Day (2021-22)



  • Akash Saxena, SE E&TC won 1st prize in Hackathon, Beach Hack on Devfolio
  • Amit Joshi, Ayush Mani Tripathi & Priya Pandey, TE E&TC won Smart India Hackathon 2020 (Hardware Edition) with prize money of Rs. 1 Lakh, Government of Goa
  • Shuvam Kumar, TE E&TC won 1st prize in Great Hackathon '18, Hackerearth.


Ms Divya Bharti, SE E&TC was awarded the Rolling Trophy for Best Girl student GOC-in-C.

Technical E-Magazine

Year Issues
2018-19 Dec 2018
2019-20 Dec 2019
Jun 2020
2020-21 Dec 2020
Jun 2021
2021-22 Dec 2021
Jun 2022
2022-23 Dec 2022
Jun 2023

Industry Institute Interactions

Industry Sponsored Labs

  • Product Innovation Lab by 3DPLM
  • Innovation and Development Center by Robu.in
  • Aeron Systems, Pune support for projects and internships.
  • Linkage with Phytec, Gill Instruments, Edutech for workshops, Lab development etc.

Industrial Visits

Internships

AAC and Departmental Meeting Minutes

AAC Meeting Minutes
Academic Year Month
2023-24 Dec 2023
2022-23 Mar 2023
2022-23 Aug 2022
2021-22 Jan 2022
2021-22 Aug 2021
2020-21 Dec 2020
2019-20 Nov 2019
2018-19 Apr 2019
2018-19 Sep 2018
2017-18 Mar 2018


Placement Record

Electronics and Telecommunication Engg
Year of Course Completion Number Registered Number placed Highest Salary Average Salary of all Students Placed
No %
2015-16 118 108 92 Rs 9.5 lakh Rs 4.21 lakh
2016-17 114 108 95 Rs 24.00 lakh Rs 4.70 lakh
2017-18 108 99 92 Rs 39.00 lakh Rs 4.80 lakh
2018-19 106 93 88 Rs 7.50 lakh Rs 5.27 lakh
2019-20 110 100 91 Rs 13.00 lakh Rs 5.70 lakh
2020-21 60 53 88 Rs 19.60 lakh Rs 6.85 lakh
2021-22 62 61 98.4 Rs 45.03 lakh Rs 12.40 lakh
2022-23 53 52 Rs 24 lakh Rs 12.5 lakh

Laboratories


Basic Electronics Lab

Lab

Area : 64 Sq.m

Equipment

  • Aplab Single/Dual DC/Multioutput Power supply
  • Universal System(Metex)
  • PLC trainer kit with OR encoder
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Logic Analyser 24-Channels
  • CRO with Freq Counter
  • Function Generator
  • Basic Electronics Experimental Kits

Digital & Microprocessor Lab

Lab

Area : 99.81 Sq.m

Equipment

  • Linear cum Digital IC Tester
  • Function Generator / Counter
  • Aplab Single regulated DC Power supply Digital Trainer Kits
  • Microcontroller Trainer Kits
  • ARM & Cortex kits
  • HP I5 PCs
  • Champion Make : 6 KVA Online UPS

Power Electronics & Network Lines Lab

Lab

Area : 67 Sq.m

Equipment

  • CROs/DSOs
  • Function generator
  • Aplab Single/Multioutput/Dual Dc power supply
  • Universal System(Metex)
  • TRUE RMS DMM
  • SCR converters and reactive load
  • Power Electronics Experimental Kits
  • Labview Software
  • HP I5 PCs
  • Laser Printer
  • UPS RM 3KVA

Programming Lab

Lab

Area : 68 Sq.m

Equipment

  • HP I5 PCs
  • DB Electronics UPS 10 KVA
  • APPLE IPAD
  • Laser Printer
  • HP 3400 Scanner
  • BENQ DLP Projector
  • Multisim Software

Computer Systems Lab

Lab

Area : 71.68 Sq.m

Equipment

  • HP 6200/6300/EliteDesk (I5) PCs
  • Lenovo M90 I5 PCs
  • HP Workstations with NVIDIA Graphic Cards
  • Server IBM x255 Prestonia
  • Eaton Make Online UPS
  • Laser Printer
  • HP Scanner
  • Projector Infocus IN 112
  • Matlab R2014 with toolboxes
  • Kaspersky Antivirus

VLSI & Embedded System Lab(CS-II)

Lab

Area : 51.8 Sq.m

Equipment

  • VAB DSP&TMS 320VL6711 DSK starter kit
  • DSP-6713 Starter Kits
  • Spartan III protoboard with onboard device XC3S400 PQ208
  • Arm-07 and Arm -09 Spirit Boards
  • MSP430 Microcontroller kits
  • Xilinx Make ISE series US-ISE-FND (VER 9.1)
  • Microwind Software 3.5
  • Triton IDE for windows 7

Communication Lab

Lab

Area : 66.6 Sq.m

Equipment

  • Universal system
  • Arbitrary w/f generator
  • Frequency counter& function generator
  • 60 MHz oscilloscope
  • Spectrum analyzer
  • DSP 100 MHz with color LCD DS 1102 CD
  • TRUE RMS METER
  • Set-top box
  • Trainer Kits
  • HP I5 PC

PCB Lab

Lab

Area : 33 Sq.m

Equipment

  • Proto-contact PCB Artwork Film Maker
  • Proto-cure02 PCB Curing Machine(Oven)
  • PCB Drilling machine
  • Photo resist dip coating machine
  • Proto-Etch PCB Etching machine
  • PCB Sharing Machine
  • Double Sided UV Exposure Unit
  • UV exposure unit

Robotics & Project Lab

Lab

Area : 68 Sq.m

Equipment

  • Multi waveform Signal generator
  • Dual Trace Oscilloscope
  • Trace Oscilloscope
  • Regulated Power Supply

Electrical Lab

Lab

Area : 81 Sq.m

Equipment

  • DC shunt motor
  • DC motor- generator set
  • DC series motor
  • Alternator-DC motor set
  • Synchronous motor
  • Auto transformers
  • Ultrasonicator
  • Hand press and Analog meters

Advanced Communication Lab

Lab

Area : 66.6 Sq.m

Equipment

  • Microwave Test Bench, Reflex Klystron
  • Gunn diode, directional coupler, Waveguides, Antennes, Attenuators, Isolators, Keystron Tube, Optical Power Meter
  • Antenna Trainer Kit
  • Fiber Optics Experimental Kits